ownicą i mamy odpowiednie uprawnienia do kierowania odpowiednimi pojazdami (bo jak wiadomo - tak samo jak są różne pojazdy, tak samo różne są kategorie prawa jazdy), możemy postarać się o pracę kierowcy odpowiedniego pojazdu. Wielu z nas, po kupnie nowego samochodu, albo również maszyny rolniczej, po prostu boi się jeszcze samodzielnie ją prowadzić, tym bardziej, że droga ze sklepu do miejsca zamieszkania jest dosyć długa. Na szczęście transport maszyn czy innych pojazdów to coś, czym zajmuje się chociażby wypożyczalnia lawet. Pracując w takim miejscu będziemy mogli przetransportować odpowiedni pojazd prosto do miejsca zamieszkania klienta, a właściwie jego garażu. I to nawet, gdyby był to transport ponadgabarytowy, czyli taki, który przekracza swoją masą i wielkością normy do poruszania się po drogach. Musimy jednak pamiętać, aby mieć na to zezwolenie, bo przecież to transport ciężki.
Tym samym jest to po prostu
Poszukując odpowiedniego środka transportu, trzeba dobrać jego charakter do tego, co tak naprawdę ma być przewiezione. Transport maszyn jest często kojarzony z transportem rzeczy, które są ciężkie. Tym samym jest to po prostu transport ciężki, który zapewnia również transport ponadgabarytowy, czyli przewóz rzeczy, które nie mieszczą się w ramach tradycyjnego transportu lekkiego. Transport ponadgabarytowy nazywany jest też transportem ponadnormatywnym albo nienormatywnym. W ten sposób przewożone są ładunki, które nie mieszczą się w normach, jakie wyznacza prawo dla pojazdów poruszających się po drogach. Jest to zatem transport wymagający dodatkowych regulacji, a co za tym idzie, specjalnych zaświadczeń i zezwoleń. Transport ponadgabarytowy obejmuje transport maszyn, w tym maszyn rolniczych maszyn jako sprzętu budowlanego, infrastruktury, np. elementów mostów, zbiorników, elektrowni wiatrowych i ich elementów, a także elementów magazynów oraz linii produkcyjnych. Dlatego transport ciężki wymaga niejednokrotnie bardzo dobrej organizacji.
Transport ponadgabarytowy jest to transport ładunków
Transport ponadgabarytowy jest to transport ładunków przekraczających normy określone w przepisach ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu. Dlatego transport ładunków ponadgabarytowych nazywa się także transportem ponadnormatywnym lub nienormatywnym. Zgodnie z przepisami wspomnianej wyżej ustawy ładunki uważa się za ponadgabarytowe: jeśli dany pojazd lub zespół pojazdów jest dłuższy od 16,5 metra; jeśli szerokość tego pojazdu przekracza 2,5 metra; jeśli ciężar transportu z ładunkiem jest większy od 42 ton; jeśli wysokość tego transportu jest większa od 4 metrów.
Transport maszyn jest to nie tylko przewóz maszyn, ale także wszelkich innych urządzeń mechanicznych. Mogą to być na przykład: maszyny i urządzenia przemysłowe, budowlane (koparki, ładowarki, koparko-ładowarki), leśne oraz rolnicze.
Transport ciężki jest to transport maszyn budowlanych szczególnie ponadgabarytowych. Wtedy wykorzystywane są często przyczepy niskopodwoziowe na przykład: przy transporcie koparek, koparko-ładowarek. Transport ciężki jest to także transport ładunków nietypowych na przykład: elementy dźwigów, przęsła mostów, śmigła i inne części elektrowni wiatrowych.
W czasie pandemii okazało się też
Pandemia na świecie pokazała jak bardzo ważną rolę odgrywają w gospodarce niektóre branże. Większość firm została zamknięta bądź ich działalność została mocno ograniczona, a transport ponadgabarytowy zaczął być bardziej doceniany. W dobie pandemii był problem z przekraczaniem granic, a transport ciężki cały czas był możliwy. Kierowcy takich ciężarówek nie musieli nawet przechodzić kwarantanny, chociaż podróżowali często po całym świecie i nie raz znajdowali się w czerwonych strefach. To właśnie pokazało jak duże znaczenie dla światowej gospodarki ma transport maszyn. Bez niego byśmy sobie nie poradzili, więc może warto zacząć bardziej doceniać prace kierowców zawodowych. Spędzają oni wiele godzin za kierownicą, żeby móc nam dostarczyć towar. W czasie pandemii okazało się też, że wielu z nich ma więcej pracy niż zazwyczaj. Tysiące godzin spędzają poza domem, ponieważ tak właśnie wygląda ich praca. Też się obawiają o swoje zdrowie oraz zdrowie swoich bliskich, ale pracują, ponieważ muszą.