ełnić, by można było wykonywać ten zawód.
Trzeba mieć świadomość, że najbardziej istotne nie będą takie narzędzia, jak zwyżka czy podnośnik.
Należy zdawać sobie sprawę, że każda praca w trakcie której różnica poziomów pomiędzy stanowiskiem, a posadzką wynosić przynajmniej jeden metr zaliczana jest do prac na wysokości. Doskonałym przykładem będzie praca na konstrukcjach budowlanych, rusztowaniach, kominach, stropach czy innych podwyższeniach.
Praca na wysokości będzie zatem zawsze, gdy pracownik będzie pracował na powierzchni znajdującej się przynajmniej 1 metr nad poziomem posadzki, a także miejsce to nie będzie zabezpieczone stałymi konstrukcjami oraz będzie nieodsłonięte.
Trzeba także mieć świadomość, że powierzchnie pracy, a także powierzchnie przejścia na poziomie jednego metra nad powierzchnią ziemi czy posadzki muszą być wyposażone w balustrady o określonej konstrukcji. Praca na wysokości jest szczególnie niebezpieczna, dlatego musi podlegać określonym zasadom organizacji.
to tylko niektóre z nich
Prace na wysokościach zazwyczaj przysparzają wielu kłopotów. Aby sprostać temu zadaniu — wykorzystujemy w tym celu podnośnik. To sprytne urządzenie pozwala dotrzeć do nieraz do - zdawałoby się - niedostępnych miejsc. Trzeba jednak pamiętać, by ustawić sprzęt w takiej pozycji, żeby był stabilny. Im wyżej, tym rola stabilności wzrasta! Istnieją również podnośniki, które wykorzystujemy do prac na niższych poziomach. One po prostu ułatwiają pracę, powodując dogodny dostęp do obiektu. Podnośniki samochodowe, podnośniki kąpielowe, stoły podnoszące, wózki z podnośnikiem olejowym, wózki podnośnikowe z wyciągarką, urządzenia do podnoszenia zwierząt ... to tylko niektóre z nich.
Zwyżki służące do prac na wysokościach, to już sprzęt bardziej zaawansowany. Zwyżka może być obsługiwana przez osobę znajdującą się na dole, która asekuruje i kontroluje pracę. Jednak najczęściej pulpit sterowniczy znajduje się w koszu roboczym, w którym znajduje się osoba wykonująca zadanie. Zwyżki takie z reguły posiadają własny napęd, co pozwala pracującemu na dowolną zmianę miejsca. Podczas prac z elektrycznością należy zadbać o szczególne bezpieczeństwo. Pracując przy wycinaniu konarów uszkodzonych drzew również wymagane jest szczególne bezpieczeństwo.
Podnośnik sprawdza się w wielu sytuacjach
Podnośnik sprawdza się w wielu sytuacjach, między innymi w czasie montażu reklam czy podczas prac przy przewodach elektrycznych. Jest to doskonała alternatywa dla wysokiej drabiny, która jest niebezpieczna i wymaga zazwyczaj dodatkowych zabezpieczeń w postaci pasów.
Podnośnik bądź zwyżka doskonale sprawdzają się również w czasie wycinki drzew oraz podczas mycia okien w wieżowcach i innych bardzo wysokich budynkach. Tego rodzaju sprzęt można wynająć na określony czas w zależności od konkretnych potrzeb. Za jeden dzień należy zapłacić zazwyczaj kilkaset złotych. Firmy oferujące tego typu usługę cieszą się stale rosnącą popularnością, dlatego warto zarezerwować termin z dużym wyprzedzeniem.
Aby znaleźć wypożyczalnie w najbliższej okolicy warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Na stronie konkretnej firmy zwykle dostępny jest szczegółowy cennik i cała oferta świadczonych usług.
Należy jednak pamiętać, że aby wykonywać prace na wysokościach należy zadbać o uprawnienia i przejść specjalistyczne badania wysokościowe. Tego rodzaju prace są bardzo niebezpieczne, dlatego konieczne jest ścisłe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Aby zdobyć uprawnienia należy przejść krótki kurs.